Изненадващ е фактът, че над 70% от световното население използва дрехи втора употреба. Суровините, придобити от рециклирани тъкани, струват по-евтино, което ги прави привлекателни за производители и потребители. За щастие, все повече световни марки в модната индустрия като Nike и Patagonia започват да се замислят как да бъдат пo-екологични и предлагат колекции от рециклиран текстил.
Знаете ли, че рециклирането и ползването многократно на текстил намалява нуждата от пространство за сметища, избягва използването на чисто нови влакна, намалява консумацията на електрическа енергия и вода, предотвратява замърсяването на въздуха и отделянето на вредни газове.
Като пример англичаните изпращат 700, 000 тона дрехи към центрове за рециклиране, текстилни банки и благотворителни организации, което количество може да запълни 459 Олимпийски басейна. Общата статистика за населението на британския остров е, че близо 60% от хората рециклират дрехите си. Дори в страна като Англия, с редица кампании, които популяризират рециклирането на отпадъци включително на текстил, голяма част от хората са зле усведомени.
В България има още много какво да се направи, за да се стимулира населението да осъзнае ползите от рециклирането и да живее с мисъл за планетата и действия в посока нейното опазване и спасяване.
И тук идва въпроса как да образоваме новото поколение в тази насока, като започнем от собствените ни деца. На Вашето внимание 5 идеи как рециклирането да се превърне в игра и в техен навик:
1. Да ги научите да познават символите и цветовете на контейнерите и кой тип отпадък попада във всеки от тях може да стане под формата на забавни игри и съревнования. Можете да изработите заедно с тях три различни цвята контейнери, стикери с различните отпадъци и да ги научите да ги сортират по вид.
2. Можете да ги заинтригувате да прочетете заедно за смисъла на рециклирането, за екологията и всички начини по които ние хората можем да спомогнем за опазването и съхраняването на природата и животинските видове. Много хубави четива са книгите ” Къде отива боклукът- Отпадъци, рециклиране и грижа за нашата планета” на издателство Ракета., “Къде ли да изхвърля това? “на издателство Тат Криейтив.
3. Да построите робот от стари кашони, да използвате отново хартията, стъклените бутилки и пластмасовите опаковки, като си направите домашна работилничка за хранилки за птици, ръчно изработени пъзели, кутии за бижута, играчки за елха, играчки за домашните любимци и много други забавни хрумки. Ето няколко креативни идеи, които ще се радваме да Ви вдъхновят:
http://krokotak.com/2012/11/3-idei-za-koledni-igratchki-podhodyashti-za-navan/
https://thespot.bgbeactive.org/koledna-ukrasa-i-igrachki-za-elha-ot-reciklirani-materiali/
https://www.youtube.com/watch?v=Ty9RxceqNBg
https://fashion-bg.decorexpro.com/shkatulki/iz-kartona/
4. Да ги научите сами да даряват играчките и дрехите си. Всяка година организираме дарителска кампания обмен на детски дрехи и пособия, където Вашите деца са добре дошли. Можете да прочетете повече за събитието тук. (линк към статията)
Soho Sofia 27.11.2022г./ Снимки Lemonade create
5. Да направите Ваш собствен компостер в градината или на терасата и да създавате Ваша собствена чиста тор за любимите Ви растения или може да го предложите като част от екологичен училищен проект. Ето и подробни инструкции как да си направите компостер у дома.
В тази статия опитахме да Ви припомним колко е важно да сме загрижени за природата, за това как нашите деца се отнасят към нея и какво можем да направим, за да ги възпитаваме като отговорни и пълноценни членове на нашето общество.
Желаем успех в инициативата “Рециклирай като на игра”!
Автор и текст Румяна Методиева